Spotkanie bilateralne z przedstawicielami Austriackiego Urzędu Ochrony Konkurencji
  • 25-26 marca odbyła się wizyta delegacji Austriackiego Urzędu Ochrony Konkurencji na czele z Dyrektor Generalną ds. Konkurencji Natalie Harsdorf-Borsch. Delegacja odwiedziła Warszawę na zaproszenie Prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego.
  • Spotkanie było okazją do omówienia bieżących zagadnień z obszaru polityki konkurencji.

Przedstawiono zakres kompetencji obu instytucji oraz dyskutowano na tematy związane z wykrywaniem karteli, w szczególności metod i narzędzi wykorzystywanych w obu instytucjach. Ponadto został poruszony temat przeszukań, które stanowią skuteczne narzędzie zbierania dowodów w sprawach antymonopolowych.

Zarówno eksperci Austriackiego Urzędu Ochrony Konkurencji, jak i eksperci UOKiK podzielili się informacjami na temat badań sektorowych na rynku spożywczym, a także przedyskutowali kwestię przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym, wraz z przedstawieniem najciekawszych przypadków.

Dyrektor Generalna ds. Konkurencji Natalie Harsdorf-Borsch i Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny
Dyrektor Generalna ds. Konkurencji Natalie Harsdorf-Borsch i Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny

Spotkanie było również okazją do omówienia tematu współpracy międzynarodowej.

7 grudnia 2023 r. w Paryżu, podczas wydarzenia OECD Global Forum on Competition, Prezes UOKiK oraz szefowie urzędów ochrony konkurencji z Europy Środkowo-Wschodniej podpisali aneks do porozumienia regionalnego zawartego w kwietniu 2023 r., który dotyczy rozszerzenia inicjatywy o Austriacki Federalny Urząd Ochrony Konkurencji.  

Dwudniowe spotkanie bilateralne pomogło wzmocnić dotychczasową współpracę między urzędami, pozwoliło na wymianę informacji na temat działań oraz nowych możliwości rozwoju tej współpracy.
 

Newsletter

Bądź na bieżąco!